Lahaur: młody świecki pierwszym „sługą Bożym” w Pakistanie.  

Młody katolik, Akasha Bashir, który 15 marca 2015 r. oddał swe życie, aby ocalić tysiąc wiernych zgromadzonych w katolickim kościele św. Jana w dzielnicy Youhanabad w Lahaurze w Pakistanie, zatrzymując terrorystę z ładunkiem wybuchowym został ogłoszony „sługą Bożym”, pierwszym w dziejach tamtejszego Kościoła – donosi misyjna agencja Fides.

Akash Bashir, urodzony 22 czerwca 1994 roku w Risalpur, w pakistańskiej prowincji Nowshera Khyber Pakhtun Khwa, był uczniem Don Bosco Technical Institute w Lahore i należał do młodych ludzi aktywnych we wspólnocie parafialnej kościoła św. Jana. 15 marca 2015 r., pełnił służbę przy bramie wejściowej do kościoła. Zauważył mężczyznę próbującego wejść do świątyni z pasem wybuchowym na ciele. Akash chwycił mężczyznę, i przytrzymał przy bramie wejściowej, powodując, że plan terrorysty, by dokonać masakry wewnątrz kościoła, się nie powiódł. Zamachowiec następnie wysadził się w powietrze, a wraz z nim zginął młody Akash Bashir. Ostatnie jego słowa brzmiały: „Umrę, ale nie wpuszczę cię do środka”.

„Chwalimy i dziękujemy Bogu za tego odważnego młodego człowieka, który mógł uciec lub próbować się ratować, ale pozostał niezłomny w swojej wierze i nie pozwolił zamachowcowi-samobójcy wejść do kościoła. Oddał swoje życie, aby uratować ponad tysiąc osób, które były w kościele na niedzielnej Mszy św." – powiedział arcybiskup Lahauru, Sebastian Shaw.

W brutalnych atakach organizacji Tehreek-e-Taliban Jamaatul Ahraar ( TTP-JA) na kościoły w Youhanabad w dniu 15 marca 2015 r. zginęło 17 osób, a 70 zostało rannych.

st (KAI) / Lahaur. 3.02.2022